Jak jsem to viděl já (Mirek)
V návrhu jsme počítali s variantou zvýšené sprchové vaničky. Připravovali jsme se na tuto “horší” variantu, protože jsme předpokládali, že nás konstrukce podlahy nepustí tak nízko, aby bylo možné docílit v koupelně jedné ideální roviny. O to příjemnější zjištění bylo, když se při bourání odhalilo, že to fakt půjde. Je to jeden z detailů, na který jsme tady opravdu pyšní
bouráme původní koupelnu
Nejrychlejší etapa přeměny z původní koupelny na novou. Ještě před demolicí zajistíme a obložíme deskami domovní výtah, aby nedošlo náhodou i k jeho poškození. Bourání jde vždycky rychle, z čehož jsou nadšeni hlavně sousedi. Není divu, o zbíječku nad hlavnou nikdo nestojí. Pak už jen přemístit vybouraný materiál do přistaveného kontejneru před domem. Všechnu suť vyvážíme z bytu v uzavřeném přepravníku (původně popelnici - zlepšovák našeho stavbyvedoucího).
začínáme stavět koupelnu novou
Zednické, vodoinstalatérské a elektrikářské práce.
Zedníkům jde práce od ruky a nové stěny stojí raz dva. Obvodové zdi nové koupelny tak máme druhý den po vybourání. Nastupují instalatéři. Vyřezáváme staré rozvody a roztahujeme nové. Přesunujeme vodoměry o kus dál - z budoucí sprchy do skříňky nad umyvadlem. Při pokládání odpadů propadáme nadšení. Sprchový kanálek totiž půjde zapustit pod úroveň stávající podlahy. Instalatéry střídá opět hrubá síla a vybouráváme podlahu sprchového koutu.
Minimalistická záležitost typu “chceme sprchový kanálek v rovině s podlahou koupelny” je při většině rekonstrukcí nepředvídatelná. Musíme být připraveni na oba scénáře. Nepůjde to - vaničku vydláždíme do nutné výšky nebo odlijeme na míru. Půjde to - výhra. (porovnání viz. facebook album “S větrem v plachtách” - vizualizace návrhu versus skutečnost).
A tak istalujeme sprchový kanálek, usazujeme a obezdíváme vanu, rozvádíme novou elektriku a začínáme obkládat.
obkládání
V podání našich obkladačů jde doslova o hodinářskou práci. Navíc, velkou část obkladů jsme nechali upravit na požadovaný rozměr vodním paprskem včetně přípravy kamenických rohů (tj. seříznutí hran na 45°). To se taky promítlo do celkového času (týdenní zdržení) i rozpočtu rekonstrukce. Zlaté ruce našich řemeslníků jsou taky důvodem proč nevyhráváme soutěž stavebních nabídek nejnižší cenou. My sbíráme vavříny až s předáním perfektního díla ve smluveném termínu.
kompletace
Zavěšujeme zařizováky (umyvadlo, toaleta, bidet), zapojujeme radiátor, baterie a příslušenství. Čas na pokládku dřevěné podlahy, specifikum této koupelny. Ještě přesné doměření spodní řady obkladů k dřevěné podlaze a znova na vodní paprsek. Po dolepení poslední (vlastně první) řady obkladů už zbývá jen instalace truhlářských výrobků (skříňka pod umyvadlo, zrcadlová skříňka s poličkami nad něj). Jako poslední, po několika týdnech od předání funkční koupelny, instalujeme sprchový kout. Ten se zaměřuje až po obložení koupelny, a proto taky jeho dodání a montáž proběhly už v obývané koupelně.
délka rekonstrukce
Od prvního výkopu až po po předání koupelny trvala akce přesně pět týdnů, včetně výměny podlah v chodbě a dalších třech pokojích. Později se instaloval už jen sprchový kout a dolaďovala se truhlařina. Původní povrchová úprava dýhy totiž neměla tu správnou odolnost a zůstávaly na ní mapy od stékající vody. Tyhle práce už ale užívání koupelny nelimitovaly.
Po pár měsících od dokončení už si tak nějak všechno sedlo a začínáme rozpracovávat další fázi bytové rekonstrukce. A zase se bude kopat..
a co vy?
Jestli taky toužíte po nové koupelně a chcete jít na jistotu, přijďte si s námi o tom popovídat. Zavolejte (tel.602 451 895). Napište (mirek@richter-interiery.cz). Objednejte se k nám na kafe. Jak je libo.