top of page

Koupejte se jako královna

Všimli jste si? Čím dál víc nových koupelen zdobí volně stojící vany a umyvadla. Solitéry v koupelně jsou čím dál častější.

Volně stojící vana patří mezi znaky luxusní koupelny. Ale nenechte se mýlit, nepatří jen do prostorově velkorysých koupelen nejnovějších rezidencí. Taková vana může dodat šmrnc i koupelně, kam byste spíše uvažovali jen klasickou vanu k obezdění. Fajn, do prostoru velikosti panelákového jádra se nemá cenu o něco takového pokoušet. Ale jestli už někam navrhuju klasickou vanu o délce 170-180cm a šíři 75-80cm a ještě ji většinou odšoupnu od stěny, aby mi vznikl 10cm prostor na odkládání šampónů a mýdel po celé délce vany, tak volbu nejspíš máme.

Taková vana do prostoru totiž nemusí být žádným megalomanským objektem. Jsou výrobci, kteří nabízejí volně stojící vany už od délky 155-160cm. A že se do tak malé vany nevejdete? Nenechte se zmást a porovnávejte se mnou dále.

Vana k obezdění má přece navíc kolem koupacího prostoru okraj 5-10cm, který se podezdívá, aby byla vana stabilní. Volně stojící vana tento okraj pro stabilizaci nepotřebuje, protože stojí přímo na podlaze, a proto může být její okraj tenký jen 25-30mm. A to už je několikanásobná prostorová úspora jen na lemu vany. Co se týče výšky horního okraje vany, jsme na tom stejně u obou porovnávaných typů, pohybujeme se cca 55-65cm nad zemí v závislosti na modelu a navrženém spárořezu. A pozor, rozdíl nad očekávání nastává v objemu, tedy v reálném koupacím prostoru, který ve finále udává míru požitku z koupele. To znamená, že i rozměrově menší volně stojící vana skýtá vnitřní prostor pro romantickou relaxaci dvou osob najednou. Tedy pokud máte chuť se dělit :)

A ať máme konkrétní demostraci, vezměme si pro porovnání dva symetrické kousky - smaltovanou vanu Bette Duett a volně stojící vanu z umělého kamene stone resin Badeloft BW-08. Rozměry Bette Duett 170x75x42cm. Výška této vany po zabudování bude oněch zmíněných 55-65cm, protože se pod ní musí vejít odpadní souprava. Rozměry Badeloft BW-08 jsou 155x80x60cm. Objem Bette 128l, objem vany Badeloft 240l.Badeloft BW-08 170x72 cm / Bette Duett 170x75 cm


Kolik bude stát ta moje volně stojící relaxace? Zapoměňte na nejlevnější kousky z koupelnových supermarketů. Vy už víte, že kupovat levně se později prodraží. Investovat můžete jak do originálů vyřezaných z jednoho kusu kamene v řádu statisíců dotýkajících se nezřídka i milionu korun od renomovaných značek jako je Porcelanosa, Rexa Design, Villeroy&Boch nebo Mastela. Nebo jít zlatou střední cestou a vybrat si model z umělého kamene. I když, buďme upřímní, záležitost za pár korun to také není. Odpovídající cena volně stojící vany z umělého kamene je někdě v rozmězí 50-80tis. korun. A jestli se chcete pustit do detailnější finanční analýzy, tak k vaně určené k obezdění připočtěte i stavební práce a materiál - vanová podstava nebo nohy, cihly, obezdění, obklad nebo mosaiku, obložení vany, provedení kamenických rohů a servisního otvoru. To jsou náklady, které vám u volně stojící vany odpadnout. K vaně určené k obezdění si nezapomeňte připočítat právě ty stavební práce, které se jí týkají. To znamená, podezdění a obložení. Při tomto porovnání už ten sen o volně stojící vaně nebude vypadat tak dramaticky co se týče vynaložených peněz.

Co mě může zastavit? Stavební připravenost. Sifon volně stojící vany je třeba částečně zapustit do podlahy. Pokud to není možné, ještě není vše ztraceno. Je možné toto vyřešit vystavěním stupínku nebo podia pro volněstojící vanu. Ale i to není všudyspásné řešení. Vždy je potřeba přistupovat ke každému prostoru individálně a s citem, stejně tak k přáním a představám jeho obyvatel.

Abychom to shrnuli, pokud sníte o volně stojící vaně, nenechte se odradit, dokud nezvážíte všechny zmíněné parametry. I menší prostor totiž může paradoxně solitérní vana odlehčit a dodat mu vzdušnost, protože zabírá méně prostoru než obezděná klasická podoba vany.

Tak co, chcete si jít vybírat? Napište nám nebo se nejdřív rozhlídněte na na http://badeloftcz.cz/volne_stojici_vany/

Comments


NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

ARCHIV

bottom of page