WABI SABI

Nedbalá krása nebo krása v ošklivosti?

Film Americká krása a plastový sáček poletující ve větru a kluk-outsider hledající krásu v ošklivosti. Matně si pamatuju, že vlastně i o těchto protikladech film byl, o té tenké linii mezi tím.


K téhle vzpomínce mě přivedlo čtení o wabi sabi. Termínu, který jsem donedávna neznala, ale zdá se, že i interiéry začíná ovládat čím dál víc. Náhodou (nebo nenáhodou?) mi tahle knížka skončila v ruce a já s ní u pokladny, když jsem se během oběda při poslední koupelnové výuce procházela mým oblíbeným knihkupectvím na ipáku (U Džoudyho). Tu výuku zmiňuju záměrně, protože tam do studentek sypu v podstatě “milimetrové” detaily, na které mají při navrhování koupelny dbát. A najednou koukám na knihu, která má podtitulek “pro umělce, designéry, básníky a filosofy” a na které se ze zadu píše: „Wabi sabi,.. přijetí věcí nedokonalých a prostých v jejich kráse.” A to mě vyprovokovalo ke koupi. Konfrontace sama se sebou?


Já už mám přečteno. Jestli chcete taky, stačí vám jeden dva večery. Kniha je prostá, listy silné, písmeka velká. V málu je hodně. A proto jsem se teď prošla doma, jestli tu také nějaké to wabi sabi najdu. Je to můj keramický choroš z posledního DesignWeeku, který mi po neúspěšné instalaci tavicí na štafle hned spadnul a rozbil se, a teď mi nedbale slepený zdobí okenní parapet? Jsou to suché listy, které vždycky co nejdřív odstraňuju? Nebo je to i oštípaný sádrokartonový roh, který trpí čím dál víc nájezdy našeho malého závodníka? Možná jsou perfektní i věci, které tak běžně nevnímáme.


Podívejte se na svět očima wabi sabi sami a dejte mi vědět.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

ARCHIV

FAKTURAČNÍ ADRESA

MIROSLAV RICHTER
Točník 90
267 51  Zdice
IČ: 62723545
DIČ: CZ7211233040

KANCELÁŘ

SPACES SMICHOFF

Plzeňská 3350/18

150 00  Praha 5

po telefonické dohodě

NAPIŠTE NÁM

© 2021 RICHTER-INTERIERY

  • White Facebook Icon
  • White Instagram Icon
  • White Twitter Icon